Prof. dr hab. Tomasz Story, Instytut Fizyki PAN, Warszawa - "Topologiczne izolatory krystaliczne"
Topologiczne izolatory krystaliczne stanowią nową klasę kwantowych materiałów topologicznych, w których z izolującymi właściwościami objętości kryształu stowarzyszone są metaliczne stany powierzchniowe elektronów opisywanych relacją dyspersji Diraca i wykazujących silne sprzężenie orbitalnych i spinowych stopni swobody. W odróżnieniu od kanonicznych izolatorów topologicznych, w których topologiczne stany powierzchniowe (lub krawędziowe) chronione są symetrią odwrócenia czasu, w topologicznych izolatorach krystalicznych ochronę gwarantuje symetria krystaliczna. Materiały te oferują zupełnie nowe możliwości kontrolowania stanów topologicznych, np. poprzez obniżanie symetrii potencjału krystalicznego.
Istnienie topologicznych izolatorów krystalicznych przewidziano teoretycznie na przełomie lat 2011/2012, natomiast kluczowe dowody doświadczalne uzyskano już w roku 2012. Metodami kątowo-rozdzielczej (ARPES) i spinowo-rozdzielczej (SRPES) fotoemisyjnej spektroskopii elektronowej a także skaningowej mikroskopii i spektroskopii tunelowej (STM) stany topologicznego izolatora krystalicznego odkryto na powierzchniach (001) i (111) masywnych monokryształów i cienkich warstw półprzewodników IV-VI: Pb1‑xSnxSe, SnTe i Pb1‑xSnxTe. W strukturze elektronowej tych materiałów obserwuje się efekt odwrócenia symetrii pasma przewodnictwa i pasma walencyjnego od układu topologicznie trywialnego (w PbTe i PbSe) do stanu izolatora topologicznego (dla x>x0). Efekt ten może być kontrolowany w obszarze topologicznego diagramu fazowego tych materiałów poprzez zmianę temperatury, ciśnienia hydrostatycznego lub koncentracji Sn w kryształach mieszanych.
W referacie omówię model fizyczny, który opisuje podstawowe właściwości topologicznych izolatorów krystalicznych oraz przedstawię wyniki prac doświadczalnych i teoretycznych zrealizowanych w IF PAN, które przyczyniły się do odkrycia stanów topologicznych na powierzchni monokryształów Pb1‑xSnxSe.