dr Maciej Fidrysiak
Instytut Fizyki UJ
"Nadprzewodnictwo trypletowe indukowane lokalnymi korelacjami elektronowymi: Przypadek UGe2 i skręconej dwuwarstwy grafenowej"
Zapraszamy na środowiskowe Seminarium Fizyki Ciała Stałego które odbędzie się w dniu 30.05.2018 o godz. 9:00 w sali A-1-13 w budynku Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ przy ul. Prof. S. Łojasiewicza 11.
Trypletowe nadprzewodnictwo w układach silnie skorelowanych elektronów obserwuje się stosunkowo rzadko. Unikalnym przykładem jest rodzina związków uranowych, reprezentowana przez UGe2, w którym nadprzewodnictwo współistnieje z uporządkowaniem ferromagnetycznym o dużych momentach ~ 1 μB/U [1]. W pierwszej części referatu przedstawię propozycję mechanizmu parowania w UGe2, bazującą na regule Hund'a i lokalnych oddziaływaniach coulombowskich [2]. Pokażę, że, w ramach minimalnego modelu dwuorbitalowego, można wyjaśnić porządek trypletowych faz nadprzewodzących oraz szereg przejść metamagnetycznych obserwowanych w tym związku. W drugiej części skoncentruję się na nadprzewodnictwie w skręconych dwuwarstwach grafenowych, odkrytym w tym roku [3]. Nasza analiza, oparta o efektywny model superkomórki moiré, wskazuje na możliwość topologicznego nadprzewodnictwa trypletowego typu d + id [4]. W ramach efektywnego modelu dwuorbitalowego z przybliżoną symetrią SU(4) uzyskujemy dwie kopuły nadprzewodzące rozmieszczone niesymetrycznie po dwóch stronach fazy izolatora Motta, w zgodzie z eksperymentem. Przedyskutuję również strukturę topologicznie chronionych stanów brzegowych dla układu w ograniczonej geometrii. W przypadku obu materiałów wyniki zostały uzyskane w ramach statystycznie uzgodnionej metody Gutzwillera.
Projekt jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Nauki (DEC-2012/04/A/ST3/00342).
[1] S. S. Saxena et al., Nature 406, 587 (2000).
[2] E. Kądzielawa-Major, M. Fidrysiak, P. Kubiczek, J. Spałek, arXiv:1712.08028.
[3] Y. Cao et al., Nature 556, 43 (2018).
[4] M. Fidrysiak, M. Zegrodnik, J. Spałek, arXiv:1805.01179.